Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kto sfałszował raport?

Treść

Raport, przez który brytyjski premier Tony Blair tłumaczył potrzebę wojny z Irakiem, nie zawierał żadnych dowodów na zagrożenie ze strony Bagdadu - wynika z e-maila ujawnionego w poniedziałek przez jednego z jego doradców. Oskarżony o sfałszowanie raportu Alastair Campbell odrzucał te zarzuty podczas wczorajszych przesłuchań.
Campbell, doradca do spraw mediów i zarazem najbliższy współpracownik premiera Tony'ego Blaira, zaprzeczył, jakoby wpływał na treść raportów o broni masowego rażenia, które przyczyniły się do inwazji na Irak.
Campbell zeznawał w śledztwie w sprawie śmierci brytyjskiego eksperta do spraw broni biologicznej Davida Kelly'ego, który miał ujawnić stacji BBC, że to doradca premiera "ubarwił" raport w sprawie irackiego zagrożenia i dodał ocenę, że Saddam Husajn może zaatakować wybrany cel bronią masowego rażenia w ciągu 45 minut od wydania rozkazu. Campbell przyznał jednak, że osobiście przewodniczył naradzie, na której wprowadzono zmiany do wrześniowego raportu o irackiej broni masowego rażenia.
O tym, że pierwszy raport, który trafił do rządu, nie zawierał informacji o zagrożeniu, mówił dzień wcześniej przed komisją Jonathan Powell, szef biura premiera. "W dokumencie nie było nic, co uzasadniało zagrożenie, powiedzmy natychmiastowe zagrożenie ze strony (irackiego prezydenta) Saddama Husajna" - napisał Powell do wysokiego rangą urzędnika wywiadu w e-mailu, wysłanym na tydzień przed opublikowaniem 24 września 2002 r. "naciągniętego" już raportu. "Raport pokazuje, że Saddam ma środki, ale nie pokazuje, by miał motyw do zaatakowania sąsiadów albo Zachodu" - napisał Powell, odnosząc się do pierwotnej wersji dokumentu.
E-mail jest pierwszym dowodem na to, że w kręgach doradców Blaira toczyła się debata, czy sfałszować raport, aby usprawiedliwić wojnę, której sprzeciwiała się większość opinii publicznej w Wielkiej Brytanii - uznała, relacjonując przesłuchania, Agencja Reutera.
Komisja wyjaśniająca okoliczności śmierci Kelly'ego, której przewodniczy lord Brian Hutton, rozpoczęła pracę tydzień temu. Wkrótce zamierza przesłuchać także premiera Blaira oraz ministra obrony Geoffa Hoona.
BM, PAP, Reuters
Nasz Dziennik 20-08-2003

Autor: IAP