Przejdź do treści
Przejdź do stopki

ONZ nie ucieknie z Iraku

Treść

Rośnie liczba ofiar wtorkowego zamachu na siedzibę ONZ w Bagdadzie. Szef organizacji zapowiada, że nie wycofa misji z Iraku. Wczoraj dokonano tam kolejnych antyamerykańskich ataków.
W zamachu na siedzibę ONZ w Bagdadzie zginęły co najmniej 24 osoby - podał wczoraj wysokiej rangi przedstawiciel tej organizacji w irackiej stolicy. Wśród nich jest także specjalny wysłannik ONZ do Iraku Sergio Vieira de Mello. Liczbę rannych szacuje się na mniej więcej sto osób.
Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zapowiedział wczoraj, że Narody Zjednoczone będą kontynuowały misję w Iraku. - Nie damy się zastraszyć - powiedział Annan.
Jak dotąd nikt nie przyznał się do zamachu. Kilka dni wcześniej islamscy rebelianci przedstawiający się jako "iracki ruch oporu islamskiego i patriotycznego" w wystąpieniach nadanych w arabskich stacjach telewizyjnych grozili nasileniem zamachów w Iraku. Mówili jednak o atakach na siły USA.
Wczoraj dokonano kolejnych. W dwóch oddzielnych atakach w rejonie miasta Tikrit na północy Iraku zginął cywilny pracownik amerykańskiej firmy, a sześciu żołnierzy USA odniosło rany - poinformowały amerykańskie władze wojskowe. W centrum Tikritu - rodzinnego miasta Saddama Husajna - konwój samochodowy został ostrzelany z rakietowych granatników przeciwpancernych. Zaś czterech amerykańskich żołnierzy odniosło rany w wiosce niedaleko Tikritu, gdy koło przejeżdżającego konwoju wojskowego eksplodowała pułapka minowa.
Ojciec Święty Jan Paweł II na zakończenie środowej audiencji generalnej w Castel Gandolfo wyraził smutek z powodu zamachów w Bagdadzie i w Ziemi Świętej i zdecydowanie potępił te ataki. - Tragiczne wiadomości, jakie docierają do nas z Bagdadu i Jerozolimy, wzbudziły w naszych sercach głęboki smutek i zdecydowane potępienie - powiedział Papież. Zaś stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, ksiądz arcybiskup Celestino Migliore, wyraził "konsternację i oburzenie" z powodu zamachu. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego hierarcha wyraził także niepokój o "los trudnego procesu pojednania w Iraku".
BM, PAP
Nasz Dziennik 21-08-2003

Autor: IAP